Weszły w życie przepisy wspierające budowę domów drewnianych

Serwis 22 października 2015

11 września br. weszły w życie zmiany w prawie, powołujące do życia spółkę akcyjną, która pełni rolę inwestora rozwijającego drewniane budownictwo mieszkaniowe. Ma to na celu zwiększenie dostępności mieszkań dla osób o umiarkowanych dochodach.

Rząd, który jest autorem nowelizacji podkreśla, że drewno jest materiałem naturalnym i odnawialnym, podlega w 100% recyklingowi lub biodegradacji. W związku z tym, że budowane obecnie budynki drewniane mają częstokroć parametry budynków energooszczędnych, pośrednio wpływa to także na zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska powodowanych przez niską emisję. Budynki o konstrukcji drewnianej mają także wiele innych zalet, a przede wszystkim:
krótki czas budowy (budowa domu składanego na placu budowy trwa około trzech – pięciu miesięcy),
energooszczędność, niskie koszty zużycia energii (koszty utrzymania domu drewnianego są dużo niższe niż domu wzniesionego w technologii tradycyjnej; wpływ na to mają zastosowane materiały i technologia, które powodują, że domy drewniane są domami energooszczędnymi),
mały ciężar konstrukcji (drewno jest relatywnie lekkie, więc ogranicza do minimum wielkość fundamentów, dzięki czemu ich koszt jest niższy, mniej też kosztuje transport materiałów na budowę, powyższe umożliwia budowanie na terenach słabonośnych),
niewielką grubość ścian zewnętrznych (ze względu na grubość ścian powierzchnia domu drewnianego będzie o około 8–10% większa od powierzchni domu murowanego),
trwałość i wytrzymałość konstrukcji (drewno doskonale izoluje wysoką temperaturę pożaru od pozostałych pomieszczeń, drewno jest wytrzymałe na rozciąganie),
odporność na warunki atmosferyczne (wiatry),
łatwość przebudowy i modernizacji (konstrukcje modułowe, powtarzalne),
brak sezonowości (możliwość budowy o każdej porze roku).
W związku z powyższym omawiana nowelizacja utworzyła spółkę akcyjną Polskie Domy Drewniane (dalej: spółka), która ma pełnić rolę inwestora rozwijającego drewniane budownictwo mieszkaniowe. Ma ona zapewnić, aby realizowane przez nią inwestycje zapewniały jak najniższe współczynniki przenikania ciepła, szczelność powietrzną budynków i tym samym efektywność energetyczną. Nieruchomości po ich wybudowaniu mają być przeznaczone na wynajem i najem z dojściem do własności, dla osób o umiarkowanych dochodach.
Ze względu na przedmiot działalności jednym z założycieli spółki jest Skarb Państwa – Lasy Państwowe. Skarb Państwa – Lasy Państwowe dysponuje gruntami niezalesionymi, na których mogą powstawać nowe budynki mieszkalne. Oprócz Lasów Państwowych założycielami Spółki będą także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Bank Ochrony Środowiska, których jednym ze statutowych zadań jest wspieranie finansowe przedsięwzięć proekologicznych i energooszczędnych.
Kapitał zakładowy spółki będzie pokrywany zarówno przez wniesienie wkładów pieniężnych, jak i niepieniężnych, co umożliwi wniesienie, w drodze aportu, gruntów niezalesionych, znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych, które są lub mogą być przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Spośród gruntów mogących stanowić aport do spółki wyłączono grunty leśne w rozumieniu ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r. poz. 1161) oraz grunty użytkowane na cele obronności i bezpieczeństwa państwa.
Kapitał zakładowy spółki Polskie Domy Drewniane wynosi co najmniej 50 000 000 zł i może być pokryty przez wniesienie wkładów pieniężnych lub niepieniężnych.
Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest energooszczędne budownictwo drewniane obejmujące budowę budynków mieszkalnych, zarządzanie tymi budynkami oraz wynajmowanie budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych z możliwością ich sprzedaży.
Spółka może również:
nabywać grunty;
przeprowadzać remonty lub przebudowę budynków mieszkalnych;
pozyskiwać lub tworzyć nowe rozwiązania technologiczne w zakresie przetwarzania drewna;
nabywać lub przetwarzać surowiec drzewny, a także nabywać lub sprzedawać produkty drzewne;
prowadzić inną działalność związaną z energooszczędnym budownictwem drewnianym lub infrastrukturą towarzyszącą.
Szczegółowy przedmiot działalności spółki określa jej statut. Od 2018 r. do 2023 r. łączny maksymalny limit wydatków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniesie 1 760 000 zł.

 

źródło, portal otodom.pl